szpony07

Sztuczna ściana wspinaczkowa pojawiła się w naszej szkole w 2004 roku. Wtedy właśnie rozpoczęła się wspinaczkowa przygoda wielu osób. Powstało Szkolne Koło Wspinaczkowe „Szpony” organizujące zajęcia pozalekcyjne. Każdego roku kilkudziesięciu uczniów rozwija zainteresowania rekreacyjnym uprawianiem wspinaczki panelowej i prowadzi satysfakcjonującą walkę z grawitacją. Atrakcyjność zajęć, jak również przekazywane podczas nich treści, stwarzają dobrą alternatywę na ciekawe i systematyczne zagospodarowanie czasu wolnego.

szpony01

szpony02

Wspinaczka jest fantastyczną formą aktywności ruchowej wymagającą specyficznych cech psychofizycznych. Zajęcia wszechstronnie rozwijają sprawność fizyczną i zdolności motoryczne, jak także umiejętność wzajemnej komunikacji oraz poczucie odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo innych. Kształtują między innymi wyobraźnię przestrzenną i logiczne myślenie. Zdobywana wiedza i umiejętności pozwalają na korzystanie ze sztucznych obiektów wspinaczkowych w sposób bezpieczny i zarazem ciekawy.

szpony03

szpony04

Szkolna ściana mierzy 9 metrów i jest formacją przewieszoną mieszczącą 360 chwytów o różnorodnym kształcie i rozmiarach. Na ścianie wspinamy się z asekuracją górną (możliwe prowadzenie dla zaawansowanych). Niezależnie od poziomu umiejętności, wspinaczka daje ogromną radość na każdym etapie, bowiem posiadamy 10 dróg o różnym stopniu trudności. Wyzwania, których można się podjąć, zawsze są sprawą osobistego wyboru. Często zależą od silnej woli i pozytywnego nastawienia na sukces. Wspinaczka jest nowatorską dyscypliną, będąca szalenie przyjemną, lecz wymagającą formą ruchu. Wiedzą o tym nie tylko nasi uczniowie, ale również ich rodzice uczestniczący w organizowanych przez szkołę festynach.

szpony06

Wbrew pozorom, wspinanie nie jest jedynie kwestią dużej siły fizycznej. Znacznie ważniejsza jest poprawna technika, dzięki której poruszanie się na ścianie umożliwia pokonywanie określonych trudności. Efektywność wspinania zależy głównie od poziomu technicznego wspinacza. Nad tym właśnie staramy się pracować podczas szkolnych zajęć, a weryfikują to coroczne Mistrzostwa Szkoły we Wspinaczce.

szpony05