Wizyta uczniów naszej szkoły w Rosji

W dniach 19-24 marca 2018 r. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w kolejnym już spotkaniu w ramach wymiany uczniowskiej, tym razem wybrali się do Kaliningradu. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach i ćwiczyła komunikację w językach obcych, poznawała zwyczaje i kulturę miasta, zwiedzała Kaliningrad i jego okolice. Uczestnicy spotkania sami przygotowali tradycyjne rosyjskie potrawy, których można było spróbować na przygotowanej degustacji.

kaliningrad1kaliningrad2

Wizyta w Pestalozzi-Oberschule Wurze

W dniach 6 -11.11.2017 r. gimnazjaliści z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z uczniami Polski, Rosji i Niemiec, które odbyło się w Pestalozzi-Oberschule Wurze w ramach wymiany uczniowskiej. Uczestnicy wymiany mieli okazję do sprawdzenia swoich kompetencji językowych, poznania zwyczajów kraju gospodarzy, zwiedzenia Lipska i okolic. W trakcie realizacji projektu pt. „Śladami Kopernika, Goethego i Kanta - piszemy książkę kucharską” uczniowie skosztowali również tradycyjnych niemieckich potraw, które samodzielnie przygotowali.

wymiana7

Erasmus+, czyli wizyta nauczycieli w Lugo w Hiszpanii
W ostatnim tygodniu września 2017 r. nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu Erasmus+ w Lugo w Hiszpanii. Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowych prac oraz zaplanowanie dalszych działań w projekcie.
Kolejna wymiana uczniowska odbędzie się w listopadzie w Hiszpanii.

lugo

Współpraca ze szkołami z Belgii, Hiszpanii, Finlandii i Niemiec w ramach programu Erasmus+ w latach 2016-2019

Od 1.09.2016 do 31.08.2019 r. w naszej szkole realizowany jest projekt FUTURE4SCHOOLS Make your plans make your future w ramach programu Erasmus+. Nasi uczniowie będą uczestniczyć w międzynarodowych wymianach uczniowskich (5 dni na miejscu +2 dni na podróż) – spotkaniach w  Belgii i Niemczech w roku szk. 2016/2017, w Hiszpanii i Finlandii w 2017/2018. Wizyta uczniów ze szkół europejskich w Polsce odbędzie się w roku szk. 2018/2019.

Podczas wyjazdu naszych uczniów w Belgii w lutym 2017 zaplanowano wizytę w Europarlamencie. Poza tym uczniowie w grupach międzynarodowych nakręcili film "European Union - good for you". Kolejnym zadaniem było zapoznanie się z ekologicznymi firmami lokalnymi. Uczniowie wraz z nauczycielami omówili sposoby ubiegania się o pracę w przyszłości.

W maju 2017 uczniowie wybrali się na wymianę uczniowską do Niemiec, gdzie uczyli się, jak zbudować i zaprogramować robota. Odwiedzili również fabrykę druku 3D.

Przygotowując się do wymiany w Hiszpanii, w listopadzie 2017, uczniowie podejmą temat dystopii. Podczas wymiany uczniowskiej w Hiszpanii przygotują broszury obrazujące przyszłe społeczeństwo.

Kolejną omawianą podczas projektu kwestią będzie środowisko. Uczniowie będą analizowali ekologiczne źródła energii oraz zasady zrównoważonego rozwoju. Jednym z zadań będzie przygotowanie listy prac przyszłości. Wyniki tych zadań zostaną przedstawione podczas wymiany w Finlandii w maju 2017, gdzie uczniowie będą realizowali projekty przedstawiające sposoby oszczędzania energii elektrycznej.

Ostatnie spotkanie odbędzie się w Polsce w roku 2018. Podczas wizyty uczniów z krajów partnerskich w naszej szkole nakręcony zostanie film o zdrowym stylu życia.

Polsko-włosko-fińska współpraca szkół w latach 2014-2017 w ramach programu Erasmus+

Tytuł projektu: “The Young European and Well-being: A healthy body and body image now and through time”
“Młodzi Europejczycy i zdrowy styl życia” to trzyletni projekt międzynarodowy realizowany w naszej szkole z udziałem szkół partnerskich z Włoch oraz Finlandii. Działania podejmowane w projekcie obejmują głównie tematykę prozdrowotną oraz proekologiczną. Szczegółowe informacje dot. projektu można znaleźć na blogu: http://yew-vrt.blogspot.com/

Polsko-niemiecko-rosyjska wymiana młodzieży (2016-2017)

W roku szkolnym 2016/2017 podjęta została współpraca międzynarodowa między naszą szkołą, szkołą Pestalozzi - Oberschule Wurzen z Niemiec oraz Liceum nr 18 w Kaliningradzie w Rosji. W ramach wymiany uczniowskiej planowane są w tym i następnym roku prace nad wspólnym projektem zatytułowanym :„Kopernikus, Goethe, Kant haben gedichtet - wir auch.“  Celem spotkań młodzieży i wspólnej pracy jest pogłębianie wiedzy na temat kultury i języka sąsiednich krajów, komunikacja w języku niemieckim i angielskim oraz praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności językowych. Wśród zadań projektowych wymienić należy: pisanie/tworzenie wspólnej książki kucharskie w trzech językach, poznawanie typowych potraw danego kraju, przygotowywanie i prezentowanie potraw wspólnie wykonanych. Projekt  dofinansowany jest przez Polsko–Niemiecką Współpracę Młodzieży, z którą nasza szkoła współpracuje od 2000 roku. Pierwsze spotkanie młodzieży zaplanowane jest w terminie 27.03-02.04.2016 r. w Toruniu.