Od czytania do myślenia

„Od czytania do myślenia” to program czytelniczy dla uczniów klas 2 -6. Pomysłodawczynią i autorką przedsięwzięcia jest nauczyciel nauczania zintegrowanego p. Dorota Kostuch, a realizują go wychowawczynie klas 2-3 oraz poloniści uczący w klasach starszych.

W programie, który funkcjonuje od 2012 r., biorą udział chętni uczniowie, który spotykają się poza lekcjami i dzielą wrażeniami, wykonują ciekawe zadania związane z zaproponowaną lekturą, uczą się wyrażać własne zdanie i konfrontować je z  opinią kolegów lub wykonują zadania online.

Cele programu:

- pobudzanie do myślenia - analizowania, przewidywania, poszukiwania,

- poszerzanie zainteresowań,

- promowanie czytelnictwa, rozbudzenie wrażlości literackiej,

- poznanie ciekawych książek z literatury dziecięcej,

- rozwijanie wyobraźni i bogacenie zasobu słownictwa.

Serdecznie zapraszamy na spotkania z książką.

Koło czytelnicze dla klas 2 i 3 “Od czytania do myślenia”

ZASADY UCZESTNICTWA W PROGRAMIE „OD CZYTANIA DO MYŚLENIA”

1. W miesiącu wrześniu nauczyciele dokonują przeglądu współczesnej literatury dla dzieci i wybierają po 3 książki dla każdego poziomu wiekowego.
  2. Wybrane do programu książki są różnorodne, nie wchodzą do kanonu lektur.
  3. Zadaniem uczestnika rogramu jest dotarcie do książek z listy (np. biblioteka osiedlowa, księgarnia, wymiana między uczniami itp.). Pozyskiwanie książek z listy jest elementem udziału w Programie.
  4. Uczniowie czytają książki.
  5. Przeczytanie każdej z wyznaczonych książek zakończone jest spotkaniem uczestników z nauczycielem (listopad, styczeń, kwiecień) w celu omówienia lektury.
  6. Spotkania odbywają się w formie wybranej i zaplanowanej przez nauczyciela: dzielenie się spostrzeżeniami, praca plastyczna, quiz itp.
  7. Udział w spotkaniu jest warunkiem koniecznym dla potwierdzenia znajomości przeczytanej książki.
  8. W sytuacjach wyjątkowych (zweryfikowanych przez osobę prowadzącą) uczeń może wykazać się znajomością książki, wypełniając w wyznaczonym terminie (w szkole) otrzymaną kartę pracy.
  9. Uczeń biorący udział w programie zobowiązany jest przeczytać wszystkie 3 proponowane książki.
  10. Przystąpienie do Programu następuje podczas pierwszego spotkania koła czytelniczego.
  11. Po zakończeniu rocznego cyklu spotkań każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie.
  12. Zestaw książek obowiązujących w danym roku szkolnym oraz terminy spotkań umieszczone są na stronie internetowej szkoły (dla klas 2 i 3 dodatkowo na gazetce na korytarzu III piętra.

Klasa druga

Piotr Fąfrowicz, Małgorzata Strzałkowska “Zielony i Nikt”

Maria Terlikowska “Drzewo do samego nieba”

Anna Onichimowska “Najwyższa góra świata”

Klasa trzecia

Paweł Beręsewicz “Czy wojna jest dla dziewczyn?”

Megan Stine “Kim była Maria Skłodowska-Curie”

Celma Alex Rovira , Contijoch Francesc Miralles “Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie”

Klasa czwarta

"Baśniobór" Brandon Mull